WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

Zdrowe Życie w Działdowie

URZĄD WOJEWÓDZKI
Działdowo było ostatnim z 12 miast, które gościły Mobilną Strefę Zdrowia. Dzięki ogólnopolskiemu projektowi „Zdrowe Życie” udało się przebadać 30 tysięcy Polaków.

Według badań GUS, zaledwie połowa Polaków wykonuje badania profilaktyczne. Aby temu zaradzić, w czerwcu ruszył projekt  „Zdrowe Życie” – wspólna inicjatywa Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Aktywów Państwowych, Narodowego Funduszu Zdrowia i PZU. To pierwsza przeprowadzona na taką skalę akcja profilaktyczna, w trakcie której przebadano 30 tysięcy Polaków. Swoim patronatem objęli ją Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda i Małżonka Prezydenta Agata Kornhauser-Duda. „Stan zdrowia Polaków wymaga poprawy. Wymaga działań na rzecz tego, aby te wskaźniki, które obserwujemy, zostały poprawione, bo nie owijając, ten stan nie jest zadowalający, a czas życia Polaków się skraca” – przyznaje Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta RP. „Profilaktyka jest tą częścią, która jest niedoceniana. Wiemy, że medycyna naprawcza jest bardziej istotna, ale głównym elementem zdrowia Polaków, głównym elementem zdrowia jest szybkie diagnozowanie. Szybkie rozpoznanie choroby. Bez tego nie ma istotnych efektów klinicznych” – dodaje wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. „Sposób życia i profilaktyka to jest 50% tego, jak długo i w jakim komforcie żyjemy. To jest odpowiedź na wszystkie pytania. Cała reszta, łącznie z wysokospecjalistyczną medycyną, to jest pozostałe 50%. Tyle zależy od nas, a tak akcja znakomicie się w ten temat wpisuje” – podkreśla Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Działdowska mobilna strefa zdrowia cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Mieli możliwość między innymi skonsultowania swojego stanu zdrowia ze specjalistami, a także wykonania badań – EKG, pomiaru cukru czy mammografii. „Powinniśmy tylko podziękować za to, że w Działdowie udało się zorganizować jedno z 12 miejsc, gdzie możemy mówić o profilaktyce zdrowia, o zdrowiu, w jaki sposób się leczyć, gdzie leczyć się, a jednocześnie również i dokonać pewnych badań” – mówi starosta działdowski Paweł Cieśliński. „Raz jeszcze dziękuję. Myślę, że ci państwo, którzy dzisiaj są z nami, wrócą do domów i opowiedzą swoim znajomym, sąsiadom o potrzebach takich badań” – dodaje burmistrz Działdowa Grzegorz Mrowiński.

Działdowo to ostatnie z 12 miast, do których w tym roku zawitały mobilne strefy zdrowia projektu „Zdrowe Życie”. Projekt ma powrócić wiosną 2023 roku.