WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

Tajniki edukacji włączającej

KOPERNIK.TV
Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej to nowość na Warmii i Mazurach. Projekt ten ma dać uczniom równe szanse w zdobywaniu wiedzy i zapewnić im możliwość korzystania z pełnej oferty kształcenia.

Konferencja inauguracyjna „Inkluzyjny nurt edukacji szkolnej – oczywista nieoczywistość” to symboliczny początek nowego trendu w edukacji na Warmii i Mazurach. W Olsztynie powstało bowiem pierwsze Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej, czyli edukacji, która daje każdemu uczniowi nadzieję na jeszcze lepszą przyszłość. „Edukacja włączająca to inkluzja, to uznanie, że każdy jest ważny, że każdy ma swoje możliwości i każdy ma swoje potrzeby i dla każdego ucznia należy tak przygotować zajęcia, tak przygotować działania, by wszyscy odnieśli sukces na miarę swoich możliwości” – mówi Wanda Agnieszka Jabłońska, lider SCWEW i dyrektor Zespołu Placówek Edukacyjnych w Olsztynie.

W myśl Specjalistycznych Centrów Wspierania Edukacji Włączającej uczniowie powinni mieć zapewniony dostęp do pełnej oferty kształcenia ogólnodostępnego jak najbliżej swojego miejsca zamieszkania. Centrum ma też wspomagać samorozwój i włączenie społeczne uczniów. „Tu nie ma jednego nurtu, który jest lepszy, czy szkoła ogólnodostępna, czy szkoła specjalna, ale ważne jest to, by dziecko mogło się wychowywać jak najbliżej swojego domu” – podkreśla Marzena Machałek, wiceminister edukacji i nauki.

Konferencja, choć symbolicznie inaugurująca edukację włączającą na Warmii i Mazurach, była również podsumowaniem pierwszych dwóch etapów tego projektu. Oprócz nauczycieli w konferencji udział wzięli przedstawiciele Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych. Ich pracownicy również pełnią bardzo ważną rolę w procesie edukacji włączającej.

Według projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej docelowo ma powstać przynajmniej jedno Specjalistyczne Centrum Wspierania Edukacji Włączającej w każdym powiecie w Polsce.