WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

Miłakowskie sposoby na nudę

MIŁAKOWO
Lato coraz bliżej, a w Miłakowskim Domu Kultury praca wre. Dzięki staraniom instruktorów, w warsztatowym planie zająć każdy znajdzie coś dla siebie.

Nowe techniki plastyczne czy tworzenie pachnących mydełek dla dzieci z Miłakowa nie stanowią już problemu. Dzięki licznym warsztatom w Miłakowskim Domu Kultury najmłodsi – ale też nieco starsi – mogą rozwijać swoje talenty plastyczne i nie tylko plastyczne. „Prowadzę zajęcia kreatywne, są to zajęcia z materiałów różnego typu: recykling, baza glicerynowa, wosk, także naprawdę bardzo szeroki wachlarz zajęć i dla dzieci, i dla dorosłych” – mówi Agnieszka Sakowska-Hrywniak, instruktor w Miłakowskim Domu Kultury.

Dzieci uczą się także ozdabiać przedmioty metodą decoupage. Wszyscy chętni mogą też zgłębić tajniki sztuki szycia ręcznego i przy pomocy maszyny. „Uczę haftu, uczę makramy, wszelkich takich robótek, robótki również na drutach, na szydełku, sięgam po te tradycyjne, które często już, już są zapomniane nie tylko przez dzieci, ale też przez seniorki, bo prowadzę zajęcia z seniorkami, z dziećmi, z dorosłymi” – informuje Ewa Świtalska, również instruktorka w MDK.

Pomysły pracowników Miłakowskiego Domu Kultury znaleźć można również poza nim, chociażby w postaci terenowej gry na chodnikach. Dzieci muszą wykazać się sprytem i zwinnością, żeby przejść jej kolejne etapy. „To jest taka piękna inicjatywa instruktorów Miłakowskiego Domu Kultury. Praktycznie bez kosztów, tyle, ile farba kosztowała, reszta to praca rąk ludzkich. Zrobiliśmy taką grę terenową, żeby urozmaicić trochę dzieciom funkcjonowanie” – mówi burmistrz Miłakowa Krzysztof Szulborski.

Nowości przygotowała również Biblioteka Publiczna w Miłakowie i nie dotyczy to jedynie nowinek książkowych oraz audiobooków. „Swoimi działaniami staramy się wychodzić do osób z różnych grup wiekowych, stąd takie akcje, jak book crossing, jak Dyskusyjny Klub Książki i jego spotkania, Mała Książka Wielki Człowiek, czy nasze organizowane konkursy. Nasze ostatnie działania to stworzenie punktu wymiany książek oraz promowanie trybu życia zero waste” – informuje Sara Zadworna z Biblioteki Publicznej w Miłakowie.

W położonych kilka kilometrów od Miłakowa Bolitach swój raj odnajdą malarze i miłośnicy sztuki. W niedawno powstałej świetlicy w przyszłości staną wystawy lokalnych twórców. „Chcemy w niej zrobić takie miejsce artystyczne, taką bohemę dla artystów, dla malarzy, dla innych nacji artystycznych po to, żeby mieli gdzie się spotykać i gdzie tworzyć w fajnym klimacie” – zapowiada Mariusz Arsoba, instruktor malarstwa w Miłakowskim Domu Kultury. W Bolitach organizowane są także plenery malarskie.

Równie bogato prezentuje się kalendarz imprez plenerowych, które po przerwie wywołanej pandemią i zaostrzonym reżimem sanitarnym wracają do Miłakowa. „Dni Miłakowa, Diabla i Niebiańska Kultura w Miłakowie – to w sierpniu. Dożynki na koniec wakacji. Jeszcze chcemy zrobić pokaz mody ślubnej, który był również w ubiegłym roku. Może uda nam się zrobić, bo w tamtym roku się nie udało, urodziny Krzysztofów, gdzie zaprosimy wszystkich panów z imieniem Krzysztof do Miłakowa” – mówi Alicja Tomaszewska, dyrektor Miłakowskiego Domu Kultury.

Na salę prób powrócił zespół Warmianki, który z pewnością ubarwi niejedną imprezę. Kalendarz imprez i poczynania Miłakowskiego Domu Kultury znajdziemy na jego profilu na Facebooku.