Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

Olsztyńska ekomobilność

PROSTO Z OLSZTYNA
Trzy ważne olsztyńskie inwestycje zostały uroczyście zakończone.

Zrównoważony transport i przestrzeń miejska przyjazna mieszkańcom. Zakończyły się trzy ważne dla Olsztyna inwestycje. „Ten projekt składał się z trzech etapów. Pierwszy to modernizacja ulicy Pieniężnego z budową, modernizacją i wykonaniem nowego mostu nad rzeką Łyną. Dalszym etapem była budowa zintegrowanego centrum przesiadkowego przy samym dworcu, gdzie zbiegają się różne formy transportu publicznego - i kolej, i nasz transport zbiorowy, autobusy, tramwaje, to są również rowery, bo przecież zostały wybudowane na tych ciągach komunikacyjnych piękne ścieżki rowerowe. W ramach tego projektu również zmodernizowaliśmy ulicę Partyzantów tak długo oczekiwaną” - informuje prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz.

Zakończenie tych inwestycji było bardzo wyczekiwane przez mieszkańców, bo prace prowadzone były w ścisłym centrum miasta. „Cały czas jest się pod kontrolą mieszkańców, a jednocześnie spotyka się w trakcie budowy różne rzeczy zupełnie nieoczekiwane, niezinwentaryzowane pod ziemią. No i miasto, żywy organizm, ruch, także jest to bardzo trudne przedsięwzięcie” - przyznaje Andrzej Rogiński z firmy Balzola.

Transport zbiorowy ułatwiony poprzez budowę buspasów, sieć ścieżek rowerowych, ciągi piesze, zielone przystanki, enklawy zieleni – to wszystko sprawia, że przestrzeń miejska staje się bardziej przyjazna. „Ulica Partyzantów to teraz prawdziwie śródmiejska ulica. Równoważy potrzeby wszystkich jej użytkowników – pieszych, pasażerów komunikacji publicznej, rowerzystów i kierowców. To jest śródmieście, to nie jest miejsce na tranzyt, to jest ulica, która dostarcza jednocześnie nam dużo nowej zieleni, co jest bardzo ważne, nowe nasadzenia drzew, park kieszonkowy i zupełna nowości, niespodziewana chyba przez nikogo – zielony przystanek” - zachwala Mirosław Arczak, olsztyński radny i zapalony rowerzysta. Olsztyn, odtwarzając alejowy układ śródmiejskich ulic, pragnie zachować zielony charakter miasta, dbając o komfort wszystkich jego mieszkańców.

Wartość trzech zakończonych inwestycji – wraz z planowanym w ramach projektu zakupem nowych tramwajów i rozbudową systemu ITS – wyniesie 104 mln złotych. 86 mln złotych z tej kwoty pochodzi z funduszy unijnych.