WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

ŚWIETNY ROK INSTYTUTU PAN

IRZiBŻ PAN
Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie podsumowuje miniony rok.

TELEWIZJA KOPERNIK:  Panie Dyrektorze - jak w jednym zdaniu określiłby Pan rok 2015?

prof. MARIUSZ PISKUŁA - DYREKTOR INSTYTUTU ROZRODU ZWIERZĄT I BADAŃ ŻYWNOŚCI PAN W OLSZTYNIE:  Jeden z lepszych lat w historii Instytutu naszego 00:22 [4 sekundy]

TELEWIZJA KOPERNIK:  Na początek powiedzmy o przedsięwzięciach realizowanych w Instytucie w minionym roku.

prof. MARIUSZ PISKUŁA: Badania naukowe, konferencje, workshop'y, które organizowaliśmy, działania popularyzujące naukę, staramy się wychodzić z tym co robimy na zewnątrz. 

TELEWIZJA KOPERNIK:  Kolejny ważny moment - przyznanie statusu Krajowego Naukowego Ośrodka Wiodącego. Co ta decyzja zmieniła? Jakie możliwości otworzyła?

prof. MARIUSZ PISKUŁA: Przede wszystkim jest to inwestycja w młodych ludzi, co do których mamy nadzieję, że część z nich z nami zostanie, szkolenia, kursy, szkoła doktorancka, pracujemy nad dogadaniem się z partnerami, dopinamy program, założenia rekrutacyjne, to ewenement na skalę kraju.

TELEWIZJA KOPERNIK:  Marzec roku 2015 - ważny moment dla Pana - decyzja o przyznaniu stanowiska prezesa nowopowstałego Oddziału PAN w Olsztynie i w Białymstoku z siedzibą w naszym mieście. Duże wyróżnienie dla Pana ale i prestiż dla Instytutu. Jak zmienia to postrzeganie nauki w tej części Polski?

prof. MARIUSZ PISKUŁA: Staram się oddzielić Instytut od Oddziału, bo to dwie różne struktury, Instytut skupia się na badaniach, a Oddział ma integrować środowisko i dzielić się wiedzą ekspercką z władzami lokalnymi tutaj i na terenie Podlasia, bo ten obszar obejmuje działalnością, dla mnie to ogromny zaszczyt. 

TELEWIZJA KOPERNIK:  Minione 12 miesięcy to również wiele działań popularyzujących naukę, które przygotowaliście. To otwarcie Instytutu, pokazanie jego pracy całym rodzinom z regionu. Jak takie imprezy zmieniają odbiór, postrzeganie waszej profesji?

prof. MARIUSZ PISKUŁA: Zdecydowanie tak, populrayzacja nauki znajduje uznanie w ministerstwie, instytucjach, które zajmują się nauką, wychodzimy na zewnątrz, staramy się pokazać naszą pracę w przystępny sposób, podczas Nocy Naukowców, Lata Artystycznego, jak tylko informujemy, to bilety potrafią być w ciągu dwóch godzin zarezerwowane

TELEWIZJA KOPERNIK: Czego życzy Pan olsztyńskim naukowcom w tym roku?

prof. MARIUSZ PISKUŁA: Gdybym mówił o kolegach z Instytutu, to żeby nie było gorzej niż w roku 2015 bo to był rewelacyjny rok, a całej reszcie, żeby ciągnęli w górę, żeby stawiać sobie ambitne cele, pojemność człowieka jeśli chodzi o wykonywanie pracy jest nieograniczona.