Galaktyka Imprez:

WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA W-MODR

Majówka Kół Gospodyń Wiejskich

W-MODR
Aktywizują lokalną społeczność, kultywują tradycję i dzielą się wiedzą z mieszkańcami Warmii i Mazur. Koła Gospodyń Wiejskich trwale wpisały się w historię regionu.

Koła Gospodyń Wiejskich działają w Polsce od przeszło 150 lat. Te formy jednoczenia społeczności kobiet na wsiach początkowo były spontaniczne i niesformalizowane. Jednak w listopadzie 2018 roku Sejm przyjął ustawę, na mocy której koła zyskały osobowość prawną, co ułatwia między innymi pozyskiwanie środków na ich działalność.

Dziś trudno wyobrazić sobie imprezę o charakterze rolniczym bez udziału przedstawicielek kół gospodyń wiejskich. Nie inaczej było podczas majówki w Olsztynie, podczas której prezentowało się 14 kół gospodyń wiejskich z regionu. Wydarzenie to ma na celu pokazanie mieszkańcom Warmii i Mazur szerokiego zakresu działalności kół, między innymi w przestrzeni kulinarnej. „Mówi się dużo o zdrowiu, o tym, jakie są konsekwencje tego, że zjada się żywność, która ma dużo konserwantów, a zdrowa żywność produkowana przez koła gospodyń wiejskich daje gwarancję, że jest to najwyższej jakości produkt” - podkreśla Damian Godziński, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Olsztynie.

Majówka miała także element rywalizacji. Zorganizowano konkurs na „Najładniejsze Wiosenne Stoisko” oraz „Wiosenną Miss KGW”. W pierwszym tryumfowało Koło Gospodyń Wiejskich Ruś. Wiosenną Miss została natomiast Marta Suszyńska z KGW Mszanowo.

Majówkę na olsztyńskiej starówce zorganizował Warmińsko-Mazurski Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Olsztynie wsparty przez Warmińsko-Mazurski Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Oddział Terenowy Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa w Olsztynie. Wydarzenie Honorowym Patronatem objęli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Wojewoda Warmińsko-Mazurski Artur Chojecki.